Close Panel

Login

10Μάιος2012

Diana Iordache

Η Marketing Manager της Vichy ξεχωρίζει για το στυλ της και μοιράζεται μαζί μας τα μυστικά, τις συνήθειες και τις προτιμήσεις της. 

diana

Γεννήθηκε στη Ρουμανία και άρχισε να γνωρίζει τον κόσμο αλλά και πολλούς ενδιαφέροντες ανθρώπους δουλεύοντας και ταξιδεύοντας ως μοντέλο από τα γυμνασιακά της χρόνια. Έχει υπάρξει το «κορίτσι της Κodak" σε τηλεοπτικό σποτ, ενώ από τα 19 της, παράλληλα με τις σπουδές της, εργάζεται ως στυλίστρια και στη συνέχεια ως advertizing manager στο πρώτο περιοδικό μόδας και τέχνης που άνοιγε στη χώρα της. H πρόταση από την L'Oreal δεν άργησε να έρθει και 13 χρόνια τώρα εξακολουθεί να δίνει τη χαρά, τις ιδέες, τη γνώση και τις εμπειρίες της στην «οικογένεια» της L'Oreal. Η αμέσως προηγούμενη στάση της, για 1,5 χρόνο ήταν στο Παρίσι, και αφού... φλέρταρε έντονα με την άλλη μεγάλη της αγάπη, την ηθοποιία, τελικά αποφάσισε να συνεχίσει την καριέρα της στο marketing. Στην Ελλάδα, ως Μarketing Manager της Vichy, βρίσκεται εδώ κι ένα χρόνο, και διαπιστώνει κάθε μέρα από κοντά πως πρόκειται για μια ευλογημένη χώρα. Έχοντας δουλέψει μαζί της σε ένα υπέροχο project δικής της έμπνευσης, το «Vichy Beauty Secrets» με έντονες δραστηριότητες στα φαρμακεία όλης της χώρας, στο ραδιόφωνο και το facebook μπορώ με βεβαιότητα να πω πως η Diana Iordache είναι ένας πολυτάλαντος, χαρισματικός, ευλογημένος άνθρωπος που εντυπωσιάζει όχι μόνο με την ομορφιά της και το στυλ της. Και χαιρόμαστε πολύ που την έχουμε φίλη μας!

H Diana απαντάει στις 20 ερωτήσεις του beautystories.

1.Ποιό ήταν το πρώτο σου καλλυντικό;

Ήταν σίγουρα της μαμάς μου, ήταν σίγουρα κάτι κόκκινο που λάτρευα ως χρώμα από πολύ μικρή και ήταν μάλλον ένα κόκκινο βερνίκι αφού μόνο στα κρυφά θα μπορούσα να φορέσω κραγιόν σε τόσο μικρή ηλικία.

2. Τι προϊόν χρησιμοποιείς οπωσδήποτε κάθε μέρα;

Κρέμα ημέρας ή αντιηλιακό το καλοκαίρι, φον ντε τεν και lip balm. Απαραίτητα και τα τρία κάθε μέρα.

3. Ποια είναι η καλύτερη συμβουλή ομορφιάς που έχεις πάρει και ποια συμβουλή θα έδινες σε μια φίλη;

Μια από τις αγαπημένες συμβουλές είναι ο καθαρισμός του προσώπου κάθε μέρα. Δεν μπορώ να πέσω για ύπνο αν δεν αφαιρέσω το μέηκ απ μου, ανεξαρτήτως διάθεσης και κούρασης. Η καλύτερη όμως συμβουλή που πήρα και θα την έδινα κι εγώ με τη σειρά μου είναι ο ύπνος. Είναι πολύ σημαντικός για το δέρμα να κοιμόμαστε πριν τις 12. Και φυσικά η ενυδάτωση με μια κρέμα, αλλά και εσωτερικά πίνοντας πολύ νερό. Μπορεί οι συμβουλές αυτές να είναι déjà vu, αλλά το δύσκολο είναι να τις τηρούμε καθημερινά.

4. Ποια γυναίκα θεωρείς πραγματικά όμορφη;

Δεν έχω κάποιο πρότυπο ομορφιάς. Θεωρώ όμως πως το χαμόγελο μας κάνει πιο όμορφους. Μου έχουν πει πολλές φορές πως όταν χαμογελάω μεταμορφώνομαι και είναι κάτι που ισχύει και σε μένα και στους άλλους. Νομίζω πως πραγματικά όμορφοι είμαστε όταν είμαστε χαρούμενοι, όταν χαμογελάμε.

5. Πότε νιώθεις πιο όμορφη;

Μέσα από τα μάτια του άντρα που με αγαπάει. Όταν βλέπω αυτό το ειδικό βλέμμα, όταν νιώθω πως με αγαπούν, νιώθω ότι είμαι στον παράδεισο!

6. Τι έχει συνήθως μέσα η τσάντα σου;

Πορτοφόλι, κλειδιά, κραγιόν, καθρεφτάκι και πολλά χαρτιά. Αυτό είναι το μίνιμουμ. Όταν αρχίζουν να μαζεύονται πολλά και πλέον δεν μπορώ να βρω τίποτα, κάνω εκκαθάριση και ξαναρχίζω με τα βασικά!

7. Εάν είχες το θάρρος, τι θα άλλαζες επάνω σου;

Δεν το έχω, αλλά είμαι ευχαριστημένη με αυτά που έχω! Πάντα θέλουμε κάτι περισσότερο και ξεχνάμε να χαιρόμαστε αυτά που έχουμε. Δεν θα έκανα κάποια δραστική αλλαγή, προτιμώ να έχω αυτά που μου έχουν δοθεί. Εδώ και χρόνια για παράδειγμα δεν βάφω τα μαλλιά μου, δοκίμασα όλα τα χρώματα στην εφηβεία μου! Εκτιμώ όλο και περισσότερο τα απλά πράγματα πλέον.

8. Ποιο είναι το αγαπημένο σου άρωμα;

Λατρεύω τα αρώματα. Το Cristal της Chanel είναι ένα κλασσικό άρωμα που αγαπώ. Μου αρέσει πολύ επίσης το Figuier της Diptique. Θα ήθελα πολύ να βρω ένα άρωμα που μυρίζει σαν τα άνθη της πορτοκαλιάς. Ανακάλυψα αυτή τη μυρωδιά στους δρόμους της Αθήνας.

9. Πως φροντίζεις τη σιλουέτα σου;

Προσπαθώ να αθλούμαι, να κάνω γιόγκα και να τρώω λιγότερο το βράδυ – κάτι που είναι πολύ δύσκολο στην Ελλάδα που τρώτε πολύ αργά και έχετε υπέροχη κουζίνα! Ο κανόνας μου πάντως είναι να τρώω όσο λιγότερο μπορώ ψωμί και μαγειρεμένες τροφές κι όσο περισσότερο μπορώ λαχανικά και ψάρι.

10. Πως θα περιέγραφες το στυλ σου με τρεις λέξεις;

Κλασσικό, θηλυκό και ... ουπς, μπορείτε να προσθέσετε εσείς την 3η!

11. Πως ντύνεσαι συνήθως στην καθημερινότητά σου;

Εξαρτάται από τη διάθεση, την έμπνευση και το χρόνο που έχω στη διάθεσή μου το πρωί. Μερικές φορές πολύ απλά, κλασικά και άνετα. Άλλες πάλι μου αρέσει να ντύνομαι πολύ θηλυκά.

12. Ποιο είναι το πιο πολυφορεμένο ρούχο ή αξεσουάρ σου;

Ένα ζευγάρι μαύρες μπαλαρίνες Chanel. Tις φοράω 5 χρόνια τώρα και είναι σε εξαιρετική κατάσταση! Έχω εντυπωσιαστεί από την τόσο καλή ποιότητά τους και πηγαίνουν σχεδόν με τα πάντα.

13. Τι δεν θα φορούσες ποτέ;

Δεν θα φορούσα πολύ στενά ρούχα εάν δεν το σώμα μου δεν ήταν σε καλή φόρμα.

14. Ποια ήταν η πιο «τρελή» αγορά σου;

Στο Παρίσι, αγόρασα με μιας 7 τσάντες Chloe! Ήταν σε bazαar με πολύ καλές τιμές, δεν το έχω μετανιώσει παρόλο που ήταν μεγάλη τρέλα. Θυμάμαι πως είχα τηλεφωνήσει στον φίλο μου να του το πω κι εκείνος με ρώτησε από το τηλέφωνο «Πόσες»;;;! Με συμβούλεψε απλώς να βεβαιωθώ πως μου αρέσουν και οι 7!

15. Τι απολαμβάνεις περισσότερο στη ζωή;

Να μοιράζομαι πράγματα με αυτόν που αγαπώ: εμπειρίες, στιγμές, συζητήσεις, ταξίδια, μαγείρεμα. Όλα αυτά τα μικροπράγματα είναι καλύτερα όταν τα μοιράζεσαι.

16. Περιέγραψε την ιδανική μέρα.

Ξύπνημα μετά από καλό ύπνο σε ένα όμορφο μέρος με ωραία θέα. Λίγη γυμναστική, καλό πρωινό και μετά λίγη σιέστα. Ή να ξαπλώσω στον ήλιο με ένα καλό βιβλίο. Να βλέπω τη θάλασσα και να ακούω τα πουλιά. Στη συνέχεια φίλοι και κουβέντα με κρασί, επίσκεψη σε κάποια έκθεση, ένας περίπατος.... Πράγματα που μόνο το Σαββατοκύριακο μπορούν να γίνουν πραγματικότητα, ε;

17. Πως θα ήταν οι τέλειες διακοπές;

Δύσκολο να διαλέξω. Ίσως ένα μακρύ ταξίδι, ένας μήνας στη θάλασσα με στάσεις σε ωραία μέρη, όπως στην Ασία. Όταν σκέφτομαι ταξίδια θέλω πάντα να βλέπω καινούρια μέρη.

18. Πρότεινέ μας αγαπημένα σου βιβλία, ταινίες, μουσική, εξόδους...

Βιβλίο: Yukio Mishima, O τρόπος των Σαμουράι. Ένα έξυπνο βιβλίο, μινιμαλιστικά γραμμένο, με πολύ δυνατά διδάγματα. Ταινία: Εmir Kusturica, Αrizona Dream λίγο τρελλή και μυστηριώδης ή The Piano Teacher του Michael Haneke. Τραγούδι: Taxedomoon Ιn a Matter on Speaking, και από συνθέτες ο Erik Satie. Eστιατόρια στην Αθήνα: η Ράτκα για την ατμόσφαιρα και τον κόσμο, και ο Μύλος στο Hilton για το πολύ καλό ψάρι, ειδικά το ωμό.

19. Ποιο είναι το αγαπημένο σου moto για τη ζωή;

Προσπαθώ να είμαι ευγνώμων για ό,τι έχω και να απολαμβάνω τη στιγμή. Λατρεύω και βρίσκω σοφή τη φράση του Καζαντζάκη «Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν Φοβάμαι τίποτα. Είμαι ελεύθερος».

20. Πότε γέλασες τελευταία φορά.

Μου αρέσει πολύ να γελάω και ευτυχώς συμβαίνει κάθε μέρα, ειδικά με τον φίλο μου που έχει πολύ χιούμορ.

Ο κόσμος της Diana με πολλές εικόνες και λίγες λέξεις.  

kolaz1

Γυαλιά, αντιηλικό Vichy (φυσικά!), κόκκινο κραγιόν και έτοιμη! Το πλεχτό χειροποίητο περιδέραιο είναι αγορασμένο  στην Κωνσταντινούπολη και το μπλε Gucci τσαντάκι από τα πιο αγαπημένα της. 

kolaz2

Λατρεύει την εσωτερική διακόσμηση (το Maison & Decoration είναι το αγαπημένο της περιοδικό) και τα παπούτσια. Τα κοσμήματά της έχουν σχεδόν πάντα μια ιστορία από πίσω τους και η μέρα της ξεκινάει κάθε πρωί με φρεσκοστημένο χυμό πορτοκάλι, ένα κουλούρι και καφέ!

Η ζωή στο κέντρο της Αθήνας είναι απλώς αναντικατάστατη! Μετά από μια κοπιαστική ημέρα, η έξοδος γίνεται σχεδόν αυθόρμητα στα κοντινά cafe και bar. Κι έτσι τα αγαπημένα της clunch δεν χρειάζεται να μένουν κλεισμένα στη ντουλάπα!

kolaz3

Θα το αφήσετε Ασχολίαστο;

Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση