Close Panel

Login

10Νοέμβριος2012

Kώστας Βογιατζής
Yatzer

Από τον/τη Μαρία Παμπουκίδη

Το άστρο του λάμπει διεθνώς. Ο δημιουργός του Yatzer.com είναι "Ωραίος σαν Έλληνας".  Και ένας από τους πλέον πετυχημένους ταξιδευτές στον κόσμο του design. 

photo-by-dimitra-spiropoulou-1 

Photo: Dimitra Spyropoulou

Δεν μου είναι εύκολο να μιλήσω για τον Κώστα! Κυρίως γιατί κατακλύζομαι από το συναίσθημα και δεν ξέρω τι να πρωτοπώ! Θα μπορούσα όμως σίγουρα να πω ότι τον θαυμάζω, τον καμαρώνω και τον αγαπώ! Τον γνώρισα να μπαίνει σαν χαμογελαστός σίφουνας στα γραφεία των περιοδικών που δουλεύαμε, κι ενώ μιλούσαμε για αρώματα που μυρίζουν λιβάνι, όνειρα και... σκοπιές, ο Κώστας έγινε "Yatzer, o διεθνής"! Όχι από τη μια μέρα στην άλλη φυσικά. Ή μάλλον όχι από τη μια νύχτα στην άλλη, καθώς ο Κώστας δούλευε τις νύχτες την διαδικτυακή πλατφόρμα που είχε οραματιστεί. Το yatzer.com παραπέμπει φυσικά στο επίθετό του αλλά και στη λέξη voyager, μιας και ο Κώστας ήταν από μικρός... μέγας ταξιδευτής!  Το γούστο, το ένστικτo, η καλλιτεχνική του ματιά και η αγάπη για το design που ρέει αβίαστα στον Κώστα είναι τα μικρά αλλά μεγαλειώδη μυστικά της τεράστιας επιτυχίας του. Μυστικά που είναι πάντα έτοιμος και ανοιχτός να τα μοιραστεί και να τα μεταδώσει, όπως έκανε πρόσφατα στο Λονδίνο, στο πλαίσιο των δράσεων του Reload Greece. Όπως θα τον δούμε να κάνει τον Νοέμβριο, καθώς θα τον απολαύσουμε επί σκηνής ως ομιλητή στο φετεινό ΤedxAthens. Kι εκεί ίσως μας πει μεταξύ πολλών άλλων πως... by the way, το yatzer.com αλλά και ο ίδιος βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις των σημαντικότερων site και των ανθρώπων με την μεγαλύτερη επιρροή στο χώρο του design σύμφωνα με σχετικά δημοσιεύματα στους Financial Times και το Architectural Digest. Respect!

Μου είναι πολύ εύκολο να μιλήσω με το Κώστα! Βρίσκεται σχεδόν πάντα on line και είναι σχεδόν πάντα διαθέσιμος για όποιον τον χρειστεί. Κι ας παρακαλουθεί κάποια έκθεση στο Βερολίνο, κι ας πατάει σταφύλια στην Καμπανία, κι ας βρίσκεται στα εγκαίνια σκάφους στο Μόντε Κάρλο. Η πραγματικότητά του είναι εξαιρετική, είναι δικό του δημιούργημα και του αξίζει μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια! 

Μεταξύ ταξιδιών και ομιλιών, ο Κώστας Βογιατζής απάντησε στις ερωτήσεις του beautystories.

1. Τι έρχεται πρώτο στο νου σου όταν ακούς τη λέξη «καλλυντικό»;

Μυρωδιές και πασαλείμματα.

2. Τι καλλυντικά προϊόντα χρησιμοποιείς καθημερινά;

Ginseng Facial Fluid Gel Cleanser και Magnesium & Wheat Proteins Toning Shampoo, KORRES. Facial Fuel ANti-Wrinkle Cream και  Coriander Hand & Body Lotion, KIEHL'S. 

3. Έχεις αγαπημένο άρωμα;

Το άρωμα μου είναι συνδυασμός απο το Hinoki και Avignon της Comme des Garcons. Ο κέδρος, το πεύκο, το λιβάνι, το χαμομήλι, η βανίλια, το πατσουλί, ο παλίσανδρος είναι μερικά από τα συστατικά που η μυρωδιά τους με ''γειώνει'' καθημερινά!

4. Ποια είναι η καλύτερη συμβουλή ομορφιάς που σου έχουν δώσει;

Να κοιμάμαι πριν τις 00.00., δηλαδή στο σήμερα και όχι στο αύριο.

5. Αν τολμούσες, θα άλλαζες κάτι στην εμφάνισή σου;

Θα έκανα κοιλιοπλαστική, μιας και όχι μόνο κάθομαι αμέτρητες ώρες μπροστά από έναν υπολογιστή αλλά ταυτόχρονα τρώω!

6. Ποια γυναίκα αλλά και ποιον άντρα θεωρείς πραγματικά «όμορφο»;

Kate Moss και Αndrew Brody («Ο Πιανίστας»)

7. Ποια είναι η σχέση σου με τη γυμναστική;

Aν είχα υπομονή θα κολυμπούσα χιλιόμετρα προκειμένου να αποκτήσω κολυμβητικό σώμα! Δεν κάνω γυμναστική, ούτε προσέχω την διατροφή μου και είμαι ο τύπος ανθρώπου που όταν θέλω να χάσω κιλά επαναλαμβάνω την φράση ''από Δευτέρα δίαιτα'' μήπως και τα καταφέρω.

8. Πότε νιώθεις στα «καλύτερά» σου;

Καθημερινά. Η ομορφιά βρίσκεται μέσα μας.

9. Ποια είναι η καλύτερη και η χειρότερη συνήθεια που έχεις;

Δεν ξέρω ποια από τις δύο είναι καλύτερη και ποια χειρότερη, αλλά πρόκειται για κάθε είδους σοκολάτα και στριφτών (όχι ναρκωτικής φύσης) τσιγάρων.

10. Πώς ντύνεσαι στην καθημερινότητά σου;

Με Σωτήρη Γεωργίου! Γιατί είναι παντός καιρού και τάσεων.

11. Ποιο είναι το πιο πολυφορεμένο σου ρούχο;

Το σχεδόν κατεστραμμένο LEVI'S τζίν μπουφάν που έχω απο 15 χρόνων.

12. Ποια είναι η μεγαλύτερη αγοραστική τρέλα που έχεις κάνει;

Δεν έχω κάνει καμία 'τρέλα' που να μην ανταποκρίνεται στα οικονομικά δεδομένα της στιγμής που έγινε η αγορά. Το ποσό της τελευταίας ήταν τετραψήφιο!

13. Τι απολαμβάνεις περισσότερο στη ζωή;

Tαξίδια προς κάθε κατεύθυνση εντός και εκτός Ελλάδας.

14. Πρότεινέ μας κάτι αγαπημένο σου. 

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: Παρίσι / Έρωτας με την πρώτη αναπνοή.

ΒΟΛΤΑ: Διονυσίου Αρεοπαγίτου ξημερώματα / Η νέα μου γειτονιά

ANTIKEIMENO: Τα κεραμικά ηχεία του Joey Roth // http://www.yatzer.com/Joey-Roth-Ceramics-Sound-great!

BIBΛΙΟ: It's Not How Good You Are,Its How Good You Want to Be [Paul Arden]

ΤΑΙΝΙΑ: The Piano (1993) , Director: Jane Campion // Η πρώτη ταινία που είδα στο σινεμά 13 χρόνων.

15. Έχεις κάποιο αγαπημένο μότο;

"Design is to Share".

Βeauty Meets Design. Τα κλικ του Κώστα σε ό,τι τον κάνει να νιώθει και να δείχνει όμορφος!

1

"Είμαι gadgetάκιας!" Tα αγαπημένα μου καλλυντικά ΚΟΡΡΕΣ, COMME des GARÇONS και KIEHL'S που χρησιμοποιώ καθημερινά και SMYTHSON δερμάτινες θήκες.

2

Περιστρεφόμενη διακοσμητική υδρόγειος σφαίρα,  βαλίτσα LOUIS VUITTON και τα αγαπημένα μου δερμάτινα, πλεκτά JEFFREY CAMPBELL παπούτσια που αγόρασα την πρώτη φορά που πήγα στη Νέα Υόρκη. Το ρολόι OMEGA του παππού, το σχεδόν κατεστραμμένο LIVE'S τζιν μπουφάν μου, τα αρχικά μου επάνω στην BΟΤΕGGA VENETA τσάντα κι ένα χρυσό Yatzer pin, δώρο της μητέρας μου τα Χριστούγεννα του 2008, χωρίς κάν να γνωρίζει τί σημαίνει "Yatzer".

Θα το αφήσετε Ασχολίαστο;

Κωδικός ασφαλείας
Ανανέωση